A Búzásvölgyi tó a Mátra észak-keleti lábánál található, Recsk község határában. 1972-ben a Búzakalász TSZ egy völgyzáró gátat létesített a Búzás-völgybe, hogy a völgyben folyó Búzásvölgyi patak vizét és a szomszédos hegyekrõl érkezõ csapadékot összegyûjtsék, és mezõgazdasági célokra hasznosítsák. A kis pataknak, és a bõ csapadéknak köszönhetõen a víztározó szépen felduzzadt, és nemsokára elérte a jelenlegi méretét ami 54 hektár.
A haltelepítéseket a TSZ kezdte meg 1973-ban, a telepítések zõmét ponty, kárász tette ki, 1975-tõl már amurt, busát és harcsát is telepítettek.A horgászok száma 1991 után ugrott meg rohamosan, amikor megalakult a Búzásvölgyi Horgászegyesület. Az egyesület a tavat kezdetben a TSZ-tõl bérelte, majd a rendszerváltás után a tavat megvásárló recski önkormányzattól.
A tó teljes vízfelülete 54 hektár, kerülete 8,5 km. Megközelíteni Recsk felõl lehet, a falun keresztül egy hídon át 1,5 km-es mûút vezet a tóig. Az út a halõrháznál válik szét, a recski oldalon végig mûút fut a tó partján, majd kövezett földútban folytatódik és kerüli meg a tavat. Mivel a viz a völgyben van felduzzasztva, a tó hosszúkás alakú, hossza 2,5 km. Legszélesebb pontja 250 m, partján egész hosszában öblök találhatók. A vízmélység átlagosan 2 méter, a gát környékén több mint 4 méter, középsõ részén 2-2,5 méter, a kíméleti területhez közeli részeken pedig csak 1,5 méter. A mederben kevés az akadó, csak a felsõ kíméleti területhez közeli részen található néhány tuskó, és néhány öbölben lehet még találni az elárasztott területen visszamaradt korhadó bokrokból. A tó a korához képest nem túl iszapos, sõt több részén teljesen agyagos a mederfenék. A tó körül kb 200 horgászállás található, melyek nagyrésze zúzott kõvel borított. A horgászállásokat gépjármûvel meg lehet közelíteni, de parkolni szigorúan csak az útpatkán szabad. A horgászállásoknál lehet sátrat állítani, nyársalni, bográcsolni. A víz minõsége nagyon jó, a fogott halak húsa ezért ízletes.
Az 1999-ben átalakult vezetés nagy hangsúlyt fektet a folyamatos, jó minõségû telepítésre, amit szakértõk bevonásával a horgászok igényei szerint végez. A tó életkora miatt sok kapitális hal található a vízben, rendszeresek a rekordfogások. Fogtak már 68,5 kg-os harcsát, 11,7 kg-os süllõt, 17kg-os csukát, 20,5kg-os pontyot, 27 kg-os amurt, 56kg-os busát, 9 kg-os kecsegét és fehérhalakból is akadnak kapitális méretûek. A halfaunát kecsege, menyhal és márna színesíti, bár a kecsegére és márnára tilalom van, az esetlegesen kifogott példányokat kíméletesen vissza kell helyezni a vízbe. Törpeharcsa nem található a tóban. A tónál szinte minden horgászmódszer sikeresen alkalmazható, még a téli lékhorgászat is, megfelelõ jégvastagság esetén, amirõl a kapcsolatok menüpontban található telefonszámokon elõre lehet érdeklõdni. Csónak használata tilos! Etetni szabad, az etetõhajó használata is engedélyezett.
A házirend néhány esetben eltér a MOHOSZ horgászrendjétõl, ezek a házirend menüpontban megtekinthetőek. Napijegyet csak állami horgászjeggyel rendelkezõ horgász válthat a helyszínen a halõrnél, vagy a tó felé vezetõ úton a Harcsa horgászboltban. Napijeggyel csak a mûút mentén lehet horgászni, csak teltház esetén lehet a túlpartot igénybe venni. A fogási napló azonnali vezetése kötelezõ!
A ára 3.300 forint, amiért elvihetõ 3 db nemeshal, de fajonként maximum csak 2 db és 5 kg egyéb hal. Természetesen az érvényes súlykorlátokat figyelembe kell venni!
Nem árt a házirendet tanulmányozni!
|