Etikai Kódex
Ajánlott a Búzásvölgyi Horgász Egyesület Tagjai, és a Búzásvölgyi tóhoz érkező vendégek számára.
Bevezetés
A halászat, mint az egyik legősibb emberi tevékenység, a természet és az ember különleges kapcsolatát jelenti. Ezt a kapcsolatot együttesen alakítják és szabályozzák az ösztönök, a tradíciók és a jogszabályok.
A horgászat szenvedély, sport, szakma, ugyanakkor a társadalmi kultúra egyik speciális megnyilvánulási formája is.
1. Felelősség a természetért, felelősség a halakért
- A horgász ismerje, védje és oltalmazza a védelem alatt álló állatokat és növényeket. Ismerje a horgászható fajok általános leírását, magatartását, táplálkozását.
- A víz a hal számára élőhely, az ember számára életfeltétel. A horgászat erkölcsi alapja a természet iránt érzett szeretet, tisztelet, megbecsülés.
- A horgász óvja és támogassa a vizek és vízpartok tisztaságát, lehetőségeihez képest vegyen részt a szennyeződések és károk elhárításában.
2. Szakértelem és jártasság
1. A horgász a halfajok szakértő ismerője.
2. A horgászat célja a hal kifogása, de nem minden eszközzel és minden áron! A horgászat emberséges, állatbarát, esélyt ad a halaknak a továbbélésre.
3. A horgász pontosan ismerje, és maradéktalanul tartsa be a horgászattal kapcsolatos törvényeket, rendeleteket, horgászegyesületi, magánkezelésben lévő tavakon a tógazdák által hozott szabályokat, előírásokat.
3. Halak és más vízi állatok méltósága
- A halak kifogására csak a törvények és rendeletek, illetve az írott és íratlan szabályok keretei között, az adott horgászegyesület halgazdálkodási terveinek megfelelően, a helyszín és a körülmények alapos ismeretében, az arra alkalmas törvényes eszközzel kerülhet sor.
- A horgász a vizek, és vízpartok állatainak szenvedést semmiképpen ne okozzon, az állatkínzás minden formáját ítélje el, attól határolódjon el, és ha teheti, akadályozza is meg.
- A magyar horgásztársadalom érdeke, hogy vizeinken a halak nyugodt körülmények között leívhassanak, életszükségletüknek megfelelő teret találjanak.
- A tavakat, folyókat, patakokat benépesítő és változatossá tevő halfajokkal és vízi állatokkal közös szülőhelyünk, a Föld. A vizek és vízpartok lakói nem ellenségeink. A horgászetika egyik legfontosabb alapelve a halak és vízi állatok méltóságának elismerése, életének tisztelete.
- A horgász mértékletes, csak annyi halat zsákmányol, a megengedett mennyiségen belül, amely kizárólag maga, és családja részére biztosít elégséges élelemforrást.
- A visszaengedni kívánt hallal való kíméletes bánásmód szabályai:
A halat két kézzel fogjuk meg, kerülve a, szembe, kopoltyúfedők alá történő benyúlást,olyan alkalmas eszközre helyezzük, amely megvédi a fizikai sérülésektől, a fárasztás során okozott sebet minden esetben lelátjuk, fertőtlenítjük. A hal kifogása és visszabocsátása közötti időben nélkülözhetetlen a hal folyamatos locsolása, így elkerülhető kiszáradása, valamint segít a halnak átvészelni átmeneti rabsága alatt a tó vizének hőmérséklete és a parton levő mindenkori hőmérséklet különbségét. Egy esetleges hosszabb fárasztás után, visszabocsátás alkalmával a kimerült halat addig kell a vízben kéz között tartani, amíg a hal nem képes önmagától - maradandó károsodás nélkül - elúszni! A fénykép készítése közben a halat tartó horgász ne álljon, hanem lehetőség szerint guggoljon, vagy térdeljen a pontymatrac felett, megelőzve, hogy a hal egy hirtelen mozdulat következtében a kézből kicsúszva megsérüljön. A hal fényképezése során.
- Horgászhoz méltatlan magatartás a kifogott halakat - későbbi visszafogáskor az azonosíthatóság érdekében - bármilyen jelzéssel ellátni, megjelölni, megcsonkítani.
4. Önfegyelem, önuralom, nevelés
- A horgász, tekintettel arra, hogy ezen irányú horgászat egyre népszerűbb Magyarországon, legyen legmesszebbmenőkig előzékeny, udvarias, teremtsen sporttársi kontaktust a más horgászokkal, nem zavarva szórakozásukat, tevékenységüket.
- A horgász tudásával, szakértelmével, segítőkészségével szerezzen tekintélyt, megbecsülést magának és a horgász társadalomnak.
- A horgász a vízparton esetlegesen előforduló nézeteltérések során is őrizze meg méltóságát! Minden horgász törekedjen jó viszony kialakítására más horgászokkal!
- A horgász adja meg a kornak és a horgászatban eltöltött éveknek a kellő megbecsülést.
- Segítse, lelkesítse a sporttársait, hogy ők is legyenek eredményes horgászok.
- A horgászirigység éppen azt öli ki a horgászatból, ami az eszenciáját adja. Örülni kell mások sikereinek!
- A hangoskodó és kulturálatlan megjegyzések a horgásztúra egész hangulatát elrontják. A horgász horgászat közben óvakodjon a szeszesital mértéktelen fogyasztásától.
- A horgász nevelje, tanítsa a gyermekeket arra, hogy szeressék, tiszteljék a vizet és lakóit. Egy gyermeknek mindig egy felnőtt a példaképe, így helyes viselkedéssel a jövő horgásznemzedékének fejlődése a horgász kezében lehet.
- A horgász ne dicsekedjen felszerelésével, annak értékével, mert ezzel lejáratja az Egyesületet és a horgász társadalmat. A drága horgászfelszereléstől még nem lesz jó pontyhorgász senki!
- Közös horgászatokon, horgászversenyeken a fegyelmezettség, a másokhoz való alkalmazkodás képessége, valamint a kapott feladatok pontos és szakszerű végrehajtása minősíti a részvevőket.
A horgász ismeri és betartja a természet- és környezetvédelmi előírásokat, törvényeket és rendeleteket.
Recsk, 2009.
Ez az Etikai Kódex a MaPoE etikai kódexe felhasználásával készült!
|